„Zielone” biurowce coraz popularniejsze

    sex videos
    bigtitted milf teases before getting banged. pornxvideos247 bigtit milf blows neighbours big black cock.
    hot sex videos a fat girl in red pantyhose jumps on a black rubber dick.

    Liczba biurowców z „zielonymi” certyfikatami rośnie w Polsce w szybkim tempie, ale realne oszczędności, jakie zapewnia ich użytkowanie, to już zupełnie inna bajka. Eksperci twierdzą bowiem, że sam budynek to za mało. Kluczem do sukcesu jest najemca, a w zasadzie przestrzeganie przez niego pewnych zasad. Zasad, na straży których może stać zapis w umowie.

    Czym jest budynek energooszczędny? W wielkim uproszczeniu to zaawansowany technologicznie obiekt minimalizujący zużycie wody i energii elektrycznej, co potwierdza stosowny certyfikat. Do najpopularniejszych w naszym kraju należą LEED oraz BREEAM. Ale czy sam budynek i jego technologie to gwarancja sukcesu? – W biurowcu możemy mieć doskonale skonfigurowany system sterujący instalacjami elektrycznymi, wentylacyjnymi, grzewczymi czy chłodniczymi (BMS), ale nie będzie on spełniał swojej funkcji, jeśli najemcy nie będą stosować się do zaleceń zarządcy – tłumaczy Sławomir Lisiecki, współzałożyciel kancelarii Galt.

    Najczęstszy błąd jest dość prozaiczny – otwieranie przez pracowników okien przy działającej klimatyzacji. To poważne straty finansowe dla najemcy i marnotrawnie pracy deweloperów włożonej w instalację wydajnych i ekologicznych technologii.

    Postawić na kooperację

    Ten błąd wynika z niewiedzy i braku właściwych przyzwyczajeń. Najemców trzeba edukować, żeby mieli świadomość, jak w pełni wykorzystać systemy zainstalowane w budynku. – To właśnie od dewelopera i zarządcy nieruchomości zależy to, jak bardzo świadomi będą najemcy – tłumaczy Michał Marszałek, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Property Poland.

    Skandynawski deweloper wdrożył specjalny program edukujący najemców. Po raz pierwszy zastosował go we wrocławskim biurowcu Green Towers, a następnie poszerzył go o kolejne obiekty. – To przydatna inicjatywa, którą doceniają najemcy. Jeden z nich sam poprosił o zorganizowanie takiego szkolenia – dodał Marszałek. Do innych pomysłów należy m.in. system informacyjny składający się z monitorów prezentujących użytkownikom budynku aktualne zużycie energii. Skanska takie rozwiązanie zastosowała w warszawskim projekcie Atrium 1.

    Źródło: WNP na podst. propertynews.pl

    Fot. Wikimedia/Brendel

    fuqvids.com
    top xxx
    crazy freshmeat voyeur for bangbus.tamil porn