Warsaw UNIT pierwszym wieżowcem w Polsce starającym się o certyfikat WELL v2

Ghelamco przystąpiło do certyfikacji WELL™ swojego najnowszego projektu – wieżowca Warsaw UNIT powstającego w biznesowym centrum Warszawy. Ma to być pierwszy wysokościowiec w Polsce z prestiżowym certyfikatem w najnowszej wersji systemu WELL v2 Core.

WELL Building Standard to wielokryterialny system certyfikacji budynków, który skupia się na komforcie przebywających w nich osób. W odróżnieniu od innych popularnych certyfikatów na rynku nieruchomości, takich jak BREEAM czy LEED, WELL bierze pod uwagę przede wszystkim te parametry, które mają wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników obiektów.

W dzisiejszych realiach rynkowych komfortowe i przyjazne pracownikowi biuro to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru miejsca pracy, a dla pracodawców – potężne narzędzie HR-owe. Dlatego firmy, którym zależy na przyciąganiu talentów, muszą się w tej kwestii wyróżniać. Zdecydowaliśmy się na certyfikację Warsaw UNIT w systemie WELL, ponieważ jest to jedyny certyfikat na rynku, który stawia bardzo wyśrubowane wymagania w dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. – Warto również podkreślić, że Warsaw UNIT jest pierwszym w Polsce wieżowcem, który stara się o certyfikat w najnowszej wersji systemu WELL v2 Core.

Praca w zdrowym budynku jest ważna nie tylko z punktu widzenia samych pracowników, ale ma również wymierne korzyści dla pracodawców. Jak bowiem wynika z licznych przeprowadzonych badań, przekłada się ona na większą efektywność zatrudnionych (średnio o ok. 26%) oraz niższą rotację kadr (średnio o ok. 30%) i absencję chorobową (spadek o nawet 50%). Firmy mające siedziby w obiektach certyfikowanych w tym standardzie są również atrakcyjniejsze dla talentów, czyli osób o szczególnie wysokich kwalifikacjach – pozyskują ich dwukrotnie więcej niż konkurencja.

Certyfikacja WELL jest skomplikowanym i długotrwałym procesem, prowadzonym indywidualnie dla każdego obiektu, dlatego otrzymanie certyfikatu na wysokim poziomie jest dużym wyzwaniem. Ma on ponad sto głównych kryteriów oceny i setki wymogów, które zakresem obejmują niemal wszystkie aspekty związane z funkcjonowaniem budynku i korzystaniem z niego. Przyporządkowane są one do 10 kategorii: Powietrze, Woda, Odżywianie, Światło, Ruch, Komfort termiczny, Akustyka, Materiały, Umysł oraz Społeczność. Co istotne, wymogi muszą być wdrożone w życie i stale praktykowane. Dlatego aby nie stracić certyfikatu co 3 lata dokonywane są kontrole certyfikowanych obiektów. Oceną zajmują się przedstawiciele International WELL Building Institute™ (IWBI), którzy dokonują niezbędnych pomiarów, weryfikują dokumentację, a także przeprowadzają wizję lokalną. Budynek musi też pomyślnie przejść fazę testów jakości środowiska wewnętrznego: powietrza, wody, poziomów hałasu, oświetlenia, jak również parametrów komfortu termicznego. To wszystko sprawia, że certyfikat cieszy się powszechnym uznaniem i ma status wiarygodnego i prestiżowego.

WELL to przede wszystkim zbiór dobrych praktyk i rozwiązań, które wdrożone do projektu mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie budynku oraz samopoczucie przebywających w nim osób. Ta druga kwestia jest kluczowa i właśnie ze względu na nią, wspólnie z zespołem projektowym zidentyfikowaliśmy kilkadziesiąt ulepszeń, które zostały wdrożone w projektach poszczególnych branż. Ich pozytywny wpływ zostanie z łatwością zauważony przez najemców, pracowników obsługi budynku, a nawet przechodniów mijających na co dzień Warsaw UNIT. Bardzo cieszy nas fakt, że Ghelamco zdecydowało się na certyfikację w najnowszej wersji systemu WELL v2. Jest to ambitne wyzwanie, jednak jesteśmy przekonani że zespół projektowy, który niedawno zdobył nagrodę BREEAM Awards 2019 dla projektu Wronia 31, spokojnie sobie z nim poradzi – mówi Daniel Hojniak, akredytowany specjalista WELL z firmy Sweco, który koordynuje proces certyfikacji Warsaw UNIT.

O Warsaw UNIT

Warsaw UNIT powstaje w samym sercu nowego biznesowego centrum Warszawy – przy rondzie Daszyńskiego. Liczący 202 m wysokości obiekt pomieści 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku krzyżują się najważniejsze arterie komunikacyjne i węzły przesiadkowe w mieście. W pobliżu znajduje się II linia metra, przystanki tramwajowe i autobusowe, a także stacja kolei miejskiej i podmiejskiej.

O wyjątkowości projektu będzie stanowić jego architektura, odwołująca się do modernistycznego dziedzictwa wzbogaconego nowatorskimi rozwiązaniami. Podium wieżowca pokryje kinetyczna fasada typu Dragon Skin składająca się z tysięcy ruchomych płytek. Będzie ona w widoczny sposób reagować na każdy powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury.

W parterze wieżowca przewidziano miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne dostępne z poziomu ulicy. W ramach budynku powstanie też wielopoziomowy garaż na ponad 450 samochodów, a także infrastruktura dla rowerzystów: parking rowerowy, szatnie i natryski.

Strategicznym najemcą Warsaw UNIT została Warta, jeden z wiodących ubezpieczycieli na polskim rynku. Firma zajmie niemal 20 tys. mkw. powierzchni biurowej. Umowę podpisano w czerwcu tego roku na okres 10 lat.

Planowane ukończenie inwestycji to początek 2021 roku.

  1. P. MacNaughton, J. Allen, U. Satish, J. Laurent, S. Flanigan, J. Vallarino, B. Coull, J.D. Spengler, The Impact of Working in a Green Certified Building on Cognitive Function and Health, 2016
  2. Urban Land Institute, The Business Case for Healthy Buildings: Insights for Early Adopters Report, 2018
  3. CIBSE Journal, Well ahead: Cundall applies Well Building Standard to Birmingham office, March 2018
  4. Urban Land Institute, The Business Case for Healthy Buildings: Insights for Early Adopters Report, 2018

Źródło: GHELAMCO POLAND