Problemy inteligentnego domu

Systemy inteligentnych domów, pomagające w prosty sposób zarządzać klimatem, zużyciem energii lub urządzeniami audio-wideo są dziś normą. Stosuje się je w różnym zakresie prawie w każdym projekcie. Przy najbardziej skomplikowanych realizacjach pojawia się jednak problem: poszczególne podsystemy nie zawsze są ze sobą właściwie zintegrowane. 

Całość to więcej niż suma części 

System inteligentnego budynku może zarządzać praktycznie każdym aspektem użyteczności. Od kontroli temperatury, po zużycie energii i systemy zabezpieczeń. Aby jednak można było mówić o systemie zintegrowanym, deweloper musi dostarczyć więcej niż tylko wspólny interfejs do zarządzania podsystemami. W idealnym projekcie uwzględnia się współdziałanie między poszczególnymi systemami, a to oznacza konieczność stworzenia wspólnej platformy sprzętowej oraz doskonalszego oprogramowania. Oczywiście można uzyskać zbliżoną funkcjonalność dzięki kilku niezależnym podsystemom, jednak wówczas rosną koszty instalacji i eksploatacji.

Nie wystarczy mieć, trzeba jeszcze umieć

Inteligentny budynek wraz ze wszystkimi systemami automatyki, jakie obejmuje, jest sporym udogodnieniem, jednak najczęściej nie działa autonomicznie. Za ustalenie sposobu pracy podsystemów oraz bieżącą korektę nastaw odpowiada użytkownik, a najczęściej można modyfikować parametry pracy albo z poziomu centralki w domu, albo – co jest obecnie sposobem preferowanym – z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne. Ponieważ jednocześnie systemy automatyki stają się coraz bardziej rozbudowane, często przydatne jest szkolenie dla inwestorów, którzy muszą zrozumieć, jak działa system i w jaki sposób nim się steruje. 

Podejmując decyzję o wyborze dewelopera, warto upewnić się, czy firma oferuje również instalację inteligentnego budynku wraz ze stosownym przeszkoleniem. W większości przypadków okaże się, że nie – wykonawcy jedynie instalują systemy zgodnie (lub nie) z ich instrukcjami, ale nie są w stanie wytłumaczyć, jak całość funkcjonuje. Między innymi dlatego warto zajrzeć na stronę https://new-house.com.pl/, dewelopera, który podchodzi do projektów w sposób kompleksowy i może uzgodnić również szkolenia z obsługi wszystkich podzespołów i systemów zainstalowanych w budynku.

Zły system to wysokie koszty

Dobór systemów do obsługi domu: inteligenty budynek, monitoring i inne zabezpieczenia, wewnętrzna kontrola klimatu, informatyka czy zarządzanie energią, nie jest prosty. Musi uwzględniać rzeczywiste potrzeby domowników oraz możliwości budżetowe i techniczne. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest najbardziej rozwinięty system automatyki, bo każdy dodatkowy element to znacznie wyższe koszty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba więc skonsultować swój wybór z fachowcem, pamiętając o tym, że również w zakresie inteligentnego budynku marketing opisuje zalety podsystemów nieco na wyrost.

Źródło: New Home