Inteligentny apartament na wodzie

Flohotel ABB

Przycumowany przy brzegu Motławy, nowoczesny Flohotel łączy w sobie inteligentne technologie i innowacyjny design. Pierwsza tego typu inwestycja w Trójmieście pozwala gościom przetestować możliwości automatyki budynkowej na własnej skórze.

Nocujemy w dużym mieście, ale wystarczy rozsunąć okno, aby dotknąć lustra rzeki. Wybudowany dla spółki Floating Gdańsk, 80-metrowy apartament o modułowej konstrukcji stanął przy brzegu Motławy w ciągu zaledwie dwóch dni. Dzięki połączeniu kompozytu, włókna szklanego i nowoczesnej izolacji, obiekt jest w pełni energooszczędny.

Flohotel ABB

Goście mogą korzystać z inteligentnych technologii, ułatwiających życie, a jednocześnie podnoszących efektywność energetyczną. Czas wolny to czas wolny – często nie musimy robić nic, ponieważ wiele czynności wykona za nas zaawansowana automatyka, np. odpowiednio ustawi żaluzje lub zgasi niepotrzebne światło. Zdaniem inwestora taki mariaż ekologii z cyfrową technologią to trend w budownictwie, którego świadomość rośnie z roku na rok również w Polsce.

Większość naszych gości z początku jest zaskoczona, gdyż często po raz pierwszy spotyka się z tego typu rozwiązaniami. Niektórzy obawiają się skomplikowanej obsługi, jednak szybko okazuje się, że zarządzanie systemem jest proste i intuicyjne – mówi Maciej Nowakowski, prezes spółki Floating Gdańsk.

Flohotel ABB

Za zarządzanie domowymi instalacjami odpowiada system automatyki budynkowej ABB-free@home®. Wszystko odbywa się za pomocą panelu sterującego, zamontowanego na ścianie obiektu lub, dla większej wygody gości, za pośrednictwem smartfona i specjalnej aplikacji. Rozwiązanie umożliwia sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, żaluzjami, a także pompą ciepła, zapewniającą ogrzewanie podłogowe.

Do dyspozycji użytkowników jest również opcja wywoływania tzw. scen, czyli indywidualnych ustawień wybranych wcześniej przez gości np. podczas oglądania telewizji. System zapamiętuje wówczas określone konfiguracje i samodzielnie dostosowuje oświetlenie, klimatyzację lub inne parametry do wskazanych okoliczności.

Dzięki tego typu obiektom technologie, z którymi stykamy się tylko w mediach, są na wyciągnięcie ręki. Możemy zobaczyć na własne oczy, czym tak naprawdę jest automatyka w domu, jakie daje nam możliwości i korzyści. Jeżeli nie do końca jesteśmy przekonani co do takiej instalacji we własnym mieszkaniu, wynajęcie inteligentnego apartamentu na weekend to świetna okazja, aby być może zmienić zdanie – mówi Jarosław Grabowski, odpowiedzialny w ABB za biznes automatyki budynkowej i osprzętu elektroinstalacyjnego – Znaleźliśmy równowagę między przemyślanym designem a inteligentną funkcjonalnością, aby pomóc stworzyć przyjazny dom na rzece.

Flohotel ABB Flohotel ABB


Źródło: ABB