Czujniki czadu i gazu – jak wybrać, by czuć się bezpiecznie?

Bezpieczeństwo zwłaszcza w sezonie grzewczym powinno być priorytetem, dlatego by chronić siebie i najbliższych warto zainwestować w dobrej jakości czujniki dymu i gazu, by zminimalizować zagrożenia, jakie niesie za sobą tlenek węgla i gaz.

Jak wybrać odpowiedni czujnik czadu?

Systematyczna kontrola domowych instalacji nie zawsze okazuje się skuteczna, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie odpowiedniego czujnika czadu, który wykrywa groźne substancje w powietrzu za pomocą specjalnych elektrod. Wybierając odpowiednie urządzenie, warto zwrócić uwagę na:

   – jaki system kontroli posiada

   – w jaki sposób ostrzega przed zagrożeniem. Dobry czujnik powinien posiadać sygnały dźwiękowe i świetlne

   – odpowiednie atesty.

   – jaki rodzaj zasilana posiada. Najpewniejsze są czujniki, które posiadają niezależny system zasilania

   – sposób ostrzegania o zbyt niskim poziomie zasilania

Oczywiście czujnik gazu i czadu musi być zamontowany w odpowiednim miejscu, i może służyć nie tylko w domu, lecz także idealnie sprawdzą się w firmie.

Czujniki gazu-czy warto w nie inwestować?

Czujniki czadu są obecnie jednym z najskuteczniejszych środków ostrzegających przed zagrożeniem płynącym z niesprawnej instalacji, więc warto w nie inwestować, zwłaszcza iż nie są kosztowne. Oczywiście można kupić czujnik niezależny bądź taki, który podpina się pod system alarmowy. By wyeliminować ryzyko czujnik, warto zamontować:

    – w kotłowni

    – w łazience

    – w pomieszczeniach gdzie znajduje się piecyk, kominek

    – w garażu

należy jednak pamiętać, iż by faktycznie sprawdził się, powinien być zamontowany na ścianie na wysokości około 150cm.

Zasilanie czujników-czy to jest istotne?

Obecnie na rynku istnieje wiele modeli czujników, zwłaszcza jeśli chodzi o zasilanie. W zależności od potrzeb można wybrać:

    – zasilanie sieciowe

    – zasilanie poprzez baterie

   – zasilanie sieciowo-bateryjne

Zasilanie zarówno z sieci, jak i wbudowanych akumulatorów będzie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy zabraknie energii. Czujnik nadal będzie pracował i wykrywał zagrożenia.

Czujnik gazu- dodatkowa ochrona

Prócz czujników czadu na uwagę zasługują również czujniki gazu, które sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach, które opalane są gazem. Dzięki nim stężenie gazu będzie cały czas pod kontrolą, a w razie pojawienia się zagrożenia czujnik pomoże zareagować na czas. Czujniki gazu powinny być zamontowane wszędzie tam, gdzie wykonana jest instalacja gazowa, czyli przy podgrzewaczach, kuchenkach, gazowym piecu centralnego ogrzewania itp. Oczywiście czujniki gazu i czadu mogą pracować równocześnie, nie wpływa to na ich funkcjonalność.

Dodatkowe funkcje czujników

Wybierając czujnik warto zwrócić też uwagę na jego opcje dodatkowe czyli:

    – czy posiada możliwość przeprowadzenia testu

    – czy posiada możliwość wyłączenia alarmu, jeśli okaże się fałszywy

Sam montaż czujników nie wymaga wiedzy, warto jednak pamiętać, by były zamontowane na odpowiedniej wysokości i w określonym odstępie od instalacji.

Źródło: Gerda