Co wpływa na żywotność pomp hydroforowych?

Przy wyborze pompy hydroforowej często szuka się takich modeli, które będą mogły pracować przez kilka lub kilkanaście lat, choć doświadczenie pokazuje, że niektóre modele pracują i trzy dekady, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy zużycia. I nawet jeśli trwałość nie będzie głównym kryterium wyboru, to wiedza na temat czynników, które mogą ją ograniczać, może się bardzo przydać.

Żywotność nigdy nie jest określona z góry

Producenci pomp muszą budować je zgodnie z określonymi normami, sami często prowadzą jakieś testy i szacują, jak długo pompa powinna pracować, zanim dojdzie do uszkodzenia mechanizmu. Ponieważ jednak w podobnych równaniach uwzględnia się kilka lub kilkanaście czynników, to wyniki z konieczności są jedynie przybliżone. Często też dla uproszczenia opisuje się nie wytrzymałość pompy, ale samego jej silnika. Warto jednak wiedzieć trochę więcej: od czego pompa może zepsuć się szybciej?

Materiały

Wybór materiałów jest naprawdę olbrzymi, więc może dziwić, że niektóre pompy są wykonywane ze słabszych niż inne. Często wynika to jednak z pewnych cech budowy – inaczej buduje się pompy jedno i wielostopniowe, w układzie poziomym i pionowym, inne są przeznaczone do wody czystej, inne do mogącej zawierać pewne zanieczyszczenia. Producenci w każdym przypadku muszą ocenić, który z materiałów będzie najlepszy do budowy samego korpusu, a który do wirnika, dyfuzora czy jeszcze innych elementów. Pompy wysokiej klasy są jednak zwykle wykonywane podobnie, co widać po przykładach na saga.info.pl/pompy-hydroforowe.

Jakość wody

Ta ma niebagatelny wpływ na żywotność pompy właśnie ze względu na to, że zanieczyszczenia – i rozpuszczone, i cząsteczkowe – mogą uszkadzać materiał elementów, z którymi się stykają. Jednym z najskuteczniejszych zabójców pomp hydroforowych jest piasek. Z tego też powodu warto pamiętać, że nie zawsze najnowsze technologia będzie najlepszym rozwiązaniem – czasem dłużej będzie mogła pracować pompa wykonana w którejś dojrzalszej technologii.

Ilość cykli pracy i ich intensywność

Te parametry wpływają głównie na żywotność silnika. Motory elektryczne mają bowiem określoną wytrzymałość, ich cykl pracy z reguły ma ograniczony czas trwania, a później należy na pewien czas maszynę wyłączyć. Inaczej też będzie pracował silnik, który po każdym uruchomieniu musi pracować z pełną mocą, a inaczej taki, który prawie zawsze będzie miał rezerwę. Nie od dziś wiadomo, że większa moc oznacza zwykle większą trwałość, natomiast za każdy dodatkowy wat mocy trzeba też zapłacić i czasem nawet duża żywotność nie jest uzasadnieniem wydatków.

Warunki pracy

Dla pomp hydroforowych, dokładnie tak samo, jak dla wszystkich urządzeń, określa się idealne warunki pracy. Dotyczy to szczególnie temperatury zarówno otoczenia, jak i transportowanej wody. Przekroczenie granic wyznaczonych przez producenta nie spowoduje od razu poważnych uszkodzeń, ale może stopniowo doprowadzać do coraz większego zmęczenia materiałów i związanego z nim obniżenia wytrzymałości i wzrostu ryzyka awarii. Warto więc myśleć nie tylko o samej budowie pompy, ale także o tym, w jakich warunkach będzie eksploatowana.

Źródło: Saga