Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

TECOMAT – kompleksowy system sterowania inteligentnego budynku

-- czwartek, 07 marzec 2013

Wyobraź sobie, że wracasz z wakacji do nieogrzanego domu. Dzwonisz do babci, aby włączyła kocioł. Łatwiej i taniej jest wysłać SMS i Twój SMART dom będzie przygotowany na przyjazd. Będzie cieplutko i przyjemnie, a na dodatek taniej. System automatyki przygotuje wszystko na Twoje powitanie.

Zastanawiasz się, czy wychodząc z domu wyłączyłeś wszystkie odbiorniki energii?

To także drobiazg. Możesz sprawdzić stan instalacji ze swojego iPhone czy iPad i odpowiednio zareagować z dowolnego miejsca na świecie. Masz kontrolę nad swoim dobytkiem o każdej porze dnia i nocy, a jeżeli zainstalowałeś kamery, to także możesz mieć pełny obraz tego co się dzieje w domu. Siedzisz sobie wygodnie w salonie, a na ekranie swojego telefonu możesz zobaczyć czy Twoje dzieci bezpiecznie bawią się lub wypoczywają w innych pomieszczeniach. Oprócz komfortu i bezpieczeństwa, system sterowania inteligentnego domu daje także możliwość racjonalnego gospodarowania zasobami energii. Ogrzewanie włącza się w tych pomieszczeniach, w których jest to wymagane, a temperatura jest utrzymywana odpowiednio do przewidzianych potrzeb zgodnie z harmonogramami czasowymi lub indywidualnymi nastawami. System monitoringu powiadomi Ciebie o obecności osób, przez co automatycznie będzie mógł dopasować parametry komfortu użytkowania domu lub zareagować w przypadku pojawienia się nieproszonych gości. Zdarzenia alarmowe spowodują rejestrację obrazów z kamer oraz wygenerują komunikaty SMS stosownie do zaistniałej sytuacji lub wyślą zgłoszenie alarmowe do patrolu firmy ochroniarskiej.

A zatem, co to są inteligentne budynki?

Najczęściej używana definicja mówi, że inteligentny budynek jest obiektem infrastrukturalnym, który integruje różne systemy, aby skutecznie, w sposób skoordynowany zarządzać zasobami, usługami i ich wzajemnymi korelacjami dla jak najlepszego zaspokajania zmieniających się potrzeb jego użytkowników, maksymalizowania oszczędności w zakresie inwestycji i kosztów operacyjnych oraz umożliwiania pełnej elastyczności eksploatacji przy stałym poszanowaniu środowiska naturalnego. Integracja i koordynacja systemów realizowana jest przez sterownik inteligentnego budynku.

Dlaczego TECOMAT Foxtrot?

TECOMAT Foxtrot jest kompleksowym układem sterowania integrującym zadania w zakresie nadzoru nad systemami ogrzewania, oświetlenia, gospodarowania mediami energetycznymi, który jednocześnie pozwala na kontrolę układów elektrycznych wykorzystywanych do utrzymania komfortu cieplnego /piece grzewcze, żaluzje, rolety/, modelowanie scen świetlnych /ściemnianie, zmiany barwy, sceny dekoracyjne/, utrzymanie parametrów klimatu /wentylacja, wilgotność/, gospodarowanie zasobami ciepła /baseny, sauny, ogrody zimowe/ w harmonijnej współpracy z instalacjami monitoringu alarmowego, stacjami pogodowymi, instalacjami nawadniania ogrodów, a także domowymi bibliotekami audio-video i zainstalowanym sprzętem nagłośnieniowym. Oczywiście, w inteligentnym domu są także aparaty instalacyjne takie jak przełączniki czy przyciski naścienne tyle, że mogą one pełnić znacznie więcej funkcji, a poza tym mogą być znacznie nowocześniejsze w formie nastawników, pulpitów dotykowych czy przenośnych urządzeń takich jak smartfon, iPad czy iPhone, zwykły odbiornik TV lub laptop. Zakres oferty rynkowej jest duży, a wyboru aparatów można dokonać adekwatnie do potrzeb wystroju bez zwracania uwagi na parametry techniczne. TECOMAT Foxtrot obsłuży praktycznie wszystkie z nich. System sterowania może być skonfigurowany w praktyce jako intuicyjny, zatem nawet dzieci nie będą miały problemów z jego obsługą. Inteligentne rozwiązania w domach są już bardzo popularne na świecie, tak samo jak komputery, gdyż często wykorzystują to samo okablowanie strukturalne.


Przeczytaj także

Branża HVAC w 2019 roku: najważniejsze trendy i prognozy rynku
Rozwiązania branży HVAC stają się coraz bardziej dopasowane do potrzeb użytkowników, ale też przyjazne środowisku. Inteligentne systemy klimatyzacyjne, ekonomiczne ogrzewanie czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to już... więcej »
DAJ SIĘ OŚWIETLIĆ w dniach 23-24 października 2019 roku w Expo Silesia w Sosnowcu
Targi Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salon Elektrotechniki Przemysłowej – spotkania ze specjalistami z branży, ciekawe konferencje, prezentacje i szkolenia. Przygotowania do drugiej edycji Targów Techniki Świetlnej... więcej »
Włącz myślenie o świetle
Porządkuje przestrzeń domu i podkreśla panujący w nim klimat. Zapewnia odpowiednie warunki do pracy i stymuluje do odpoczynku. Właściwie dobrane, może podkreślać architekturę wnętrza, użyte w nim kolory i faktury. Światło, bo o... więcej »
Czy prace budowlane można prowadzić zimą?
Do niedawna w okresie zimowym życie na budowach niemal zamierało. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej produktów, które można stosować przy niższych temperaturach. Dzięki temu prace budowlane mogą być prowadzone w mniej... więcej »
Oświetlenie w przemyśle 2018
Z roku na rok rośnie efektywność energetyczna opraw LED. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy. Między innymi z tych względów ostatnie 12 miesięcy w branży oświetlenia przemysłowego było... więcej »
Oświetlenie w biurach 2018
Toczy się coraz bardziej zażarta walka w tzw. wojnie talentów. Pracodawcy stają na głowie, żeby przyciągać specjalistów. Najważniejsze innowacje i zmiany na rynku oświetlenia w 2018 roku związane są właśnie z... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Budma 2019 - Targi Budownictwa i Architektury
2019-02-12 - 2019-02-15
Miejsce: Poznań
Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2019
2019-03-13 - 2019-03-15
Miejsce: Warszawa
LUMENexpo 2019 Targi Techniki Świetlnej
2019-10-23 - 2019-10-24
Miejsce: Sosnowiec
Salon Elektrotechniki Przemysłowej 2019
2019-10-23 - 2019-10-24
Miejsce: Sosnowiec

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce