Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Szafa sterownicza w jaskini

-- czwartek, 07 marzec 2019

Od wielu lat jaskinie fascynują zarówno badaczy naukowych, jak i… turystów. Co jest takiego niezwykłego w skalnych wnętrzach? Czy ma to związek ze skamieniałościami, malunkami czy formami mineralnymi? Oczywiście - tak! Jednak bez odpowiedniego światła często niemożliwe jest udostępnienie wnętrza i jego tajemnic zwiedzającym. Firma Cave Lighting zakończyła właśnie realizację unikalnego projektu oświetlenia w jaskini Kluterthöhle w Ennepetal, gdzie wykorzystane zostały szafy sterownicze Rittal.

Aleksander Chrapko jest założycielem firmy Cave Lighting, która od 2005 roku realizuje projekty oświetlenia i dźwięku w jaskiniach turystycznych na całym świecie. To bardzo unikalne koncepcje, wymagające specjalistycznego doświadczenia. Pomimo wielu realizacji Cave Lighting na całym świecie, oświetlanie wnętrz jaskiń nigdy nie będzie standardowym, powtarzalnym projektem. Za każdym razem firma musi uwzględniać wiele czynników. Pierwszym krokiem jest kompleksowa inwentaryzacja. Ma ona na celu ustalenie podstawowych informacji na temat jaskini – w jakim jest ona stanie, jaki ma charakter i do jakich celów będzie służyła. Co bardzo istotne - na tym etapie muszą zostać ustalone z konserwatorem zabytków czynniki archeologiczne oraz ochrona fauny i flory. Dopiero po przygotowaniach merytorycznych firma przystępuje do opracowania technicznego całego projektu. Cave Lighting kieruje się w tym przypadku najważniejszą zasadą – wszystkie elementy techniczne, które zostaną zainstalowane we wnętrzach, powinny być niewidoczne dla zwiedzających. Co oznacza - jak najmniejsze i ukryte. „Dla nas podstawą każdej realizacji jest zasada, że odwiedzający powinni oglądać dzieło natury, a nie nasze instalacje” - mówi Aleksander Chrapko.

Ekstremalne i skomplikowane

Zdaniem Aleksandra Chrapko największym wyzwaniem są zazwyczaj ekstremalne warunki panujące w jaskiniach. Stawiają one bardzo wysokie wymagania w przypadku rozwiązań technologicznych, jakie zostaną zastosowane we wnętrzach. „Wilgotność powietrza w jaskiniach wynosi ponad 90%. Niekiedy występują także sezonowe zalania i bardzo niskie temperatury. Innymi problemami, które spotykamy to wahania napięcia, uderzenia kamieni i… wandalizm. Musimy wziąć pod uwagę także zwierzęta - takie jak szczury, kuny, popielice i insekty, które podgryzają elementy techniczne” – podsumowuje Aleksander Chrapko. Aby zniwelować ryzyko związane z uszkodzeniami, Cave Lighting stawia na najwyższej jakości materiały i trwałe rozwiązania. „Tylko tak jesteśmy w stanie zagwarantować absolutną szczelność wszystkich elementów, brak korozji i niezawodne działanie. Dlatego preferujemy produkty i rozwiązania firmy Rittal” – mówi Aleksander Chrapko. Technika sterująca, która została zainstalowana w Kluterthöhle w Ennepetal, znajduje się w wykonanej ze stali nierdzewnej szafie sterowniczej AE Rittal. To rozwiązanie, które oferuje najwyższą jakość przy maksymalnej, możliwej efektywności. Niezależnie od tego w jakiej pozycji znajduje się kompaktowa obudowa – płytę montażową można łatwo i szybko zamontować. Dodatkowo, w zależności od rodzaju przeprowadzania kabli, płyty kołnierzowe można sprawnie wymienić, a uchwyty mocowania naściennego zamontować od zewnątrz – także w późniejszym czasie. Szafy sterownicze Rittal znalazły zastosowanie także w kolejnym projekcie, realizowanym przez Cave Lighting. Firma pracuje nad redukcją energetyczną oświetlenia w jaskini lodowej w Dachstein-Rieseneishöhle w Austrii. Założeniem realizacji jest ochrona wewnętrznej warstwy lodu – poprzez dwunastokrotne zmniejszenie liczby kilowatogodzin - z 30 do 2,5 kWh!


Źródło: Rittal


Przeczytaj także

Pierwszy na świecie odporny na warunki pogodowe autonomiczny autobus jeździ na oponach Nokian Hakkapeliitta
Gacha to pierwszy na świecie autonomiczny autobus odporny na każde warunki pogodowe. To, co czyni go tak wyjątkowym to fakt, że jest w stanie funkcjonować również zimą. Niestraszne mu ograniczona widoczność, deszcz, śnieg czy... więcej »
“Solutions that matter” – konferencja partnerów Bosch Builiding Technologies
Pod hasłem „Solutions that matter” w Eindhoven, w Holandii odbyła się międzynarodowa konferencja dedykowana najważniejszym partnerom Bosch Building Technologies z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Spotkanie miało na celu... więcej »
Jak samochody autonomiczne zmienią nasze miasta?
Aż 58% mieszkańców polskich miast przewiduje, że samochody autonomiczne pojawią się na ulicach w ciągu najbliższych 10-15 lat lub wcześniej – w tym według 11% stanie się to już w ciągu 5 lat. Samochody autonomiczne są ważnym... więcej »
Zrównoważony rozwój jest warunkiem długoterminowego sukcesu
Danfoss, światowy lider rynku technologii chłodnictwa, klimatyzacji, ogrzewania i napędów elektrycznych, opublikował Raport zrównoważonego rozwoju za rok 2018. Ochrona środowiska i dbałość o zrównoważony rozwój przestały być... więcej »
Danfoss buduje przyjazne dla środowiska centra danych we współpracy z Hewlett Packard Enterprise
Budowa nowych centrów danych firmy Danfoss otwiera kolejny rozdział w procesie transformacji cyfrowej, jakiej wymaga solidna infrastruktura informatyczna wspierająca rozwój firmy. Do ich  budowy Danfoss wykorzysta własne... więcej »
Międzynarodowe targi markowych produktów z prowincji Zhejiang
W ostatnich latach współpraca gospodarczo-handlowa pomiędzy Chinami a Polską nieustannie się zacieśnia. Rośnie także zainteresowanie artykułami pochodzącymi z Chin. Dowodem tego jest już kolejna edycja targów Zhejiang... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ITM Polska 2019 Innowacje-Technologie-Maszyny
2019-06-04 - 2019-06-07
Miejsce: Poznań
LUMENexpo 2019 Targi Techniki Świetlnej
2019-10-23 - 2019-10-24
Miejsce: Sosnowiec
Salon Elektrotechniki Przemysłowej 2019
2019-10-23 - 2019-10-24
Miejsce: Sosnowiec
ENERGETICS 2019 Lubelskie Targi Energetyczne
2019-11-19 - 2019-11-21
Miejsce: Lublin
Targi Light + Building
2020-03-08 - 2020-03-13
Miejsce: Frankfurt

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce