Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Światło na wysokości

-- środa, 19 wrzesień 2018

Niezależnie od przyczyn, które wymuszają użycie do składowania ładunków hali o dużej wysokości, jej odpowiednie oświetlenie bywa dużym wyzwaniem. Z przykładowym, nowoczesnym rozwiązaniem tego zagadnienia można zapoznać się w studium przypadku dotyczącym magazynu przeładunkowego firmy spedycyjno-logistycznej Honselmann Lager- und Umschlag GmbH.

Firma spedycyjna Gustava Honselmanna została założona we wrześniu 1936 roku. W ciągu osiemdziesięciu lat funkcjonowania wyspecjalizowała się w usługach logistycznych dla przemysłu żelaznego, stalowego i przetwórczego, wypracowując filozofię skupionej na kliencie działalności w oparciu o zasady lean management i technologiczne innowacje. Przedsiębiorstwo świadczy usługi pakowania, kompletacji oraz transportu na przestrzeni całej Europy, przewożąc zwoje o masie jednostkowej do 40 ton, oferując magazyny o łącznej powierzchni 12 tys. mkw. i realizując rozładunek i załadunek z ciężarówek i wagonów. W wydzielonej jako osobny oddział hali w Hagen przeprowadzono w 2017 roku modernizację, w ramach której zastosowano oświetlenie charakteryzujące się odpowiednimi dla wysokich magazynów parametrami.

Magazyn w Hagen

Halę logistyczną w położonym na zachodzie Niemiec Hagen stworzono z myślą o magazynowaniu i przeładunku zwojów metalu. Pomimo że ze względu na sięgającą 40 ton masę jednostkową materiały składuje się przede wszystkim na poziomie posadzki, hala mierzy kilkanaście metrów wysokości. Zaprojektowano ją tak ze względu na konieczność umieszczenia w konstrukcji systemu 10 suwnic o udźwigu do 50 ton oraz zapewnienia możliwości wjechania de jej wnętrza przeznaczonych do rozładunku samochodów ciężarowych. Aby zapewnić ich sprawną i wydajną obsługę oraz realizację dostaw w myśl koncepcji just-in-time, magazyn wyposażono w elektroniczny system zarządzania magazynem, dający klientom stały dostęp do informacji o surowcach. Z uwagi na dążenie do ograniczenia negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko, jego flota samochodowa spełnia wymagania ekologicznych wytycznych Euro 6, a w zeszłym roku zmodernizowano oświetlenie. – Jeszcze kilka lat temu w magazynach z wysoko umieszczonym stropem wykorzystywano przede wszystkim metalohalogenkowe oprawy typu high bay. Rozwiązania LED z wystarczającym poziomem strumienia świetlnego były albo niedostępne, albo na tyle kosztowne, że wynikający z oszczędności energii czas zwrotu z inwestycji był zbyt długi, by mogły wówczas zyskać popularność – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Dziś, ze względu na zużycie energii nawet o 50 proc. niższe niż w dotychczas stosowanych rozwiązaniach, dostępność wariantów z dużym strumieniem świetlnym oraz koszty zakupu znacznie mniejsze niż 5 lat temu, oprawy diodowe stały się domyślnym rozwiązaniem dla hal przemysłowych i magazynowych o dużej kubaturze. Dodatkową zaletą naszych produktów LED jest trwałość, znacznie przekraczająca okres trwałości używanych wcześniej wyładowczych źródeł światła – dodaje. Słowa te znajdują potwierdzenie w zmianach wprowadzonych w 2017 roku w zakładzie Honselmann w Hagen.

Nowa instalacja oświetleniowa w Hagen

W wysokich halach magazynowych wymaga się wydajnych systemów oświetleniowych dużej mocy z wąskostrumieniowymi układami optycznymi i diodami wysokiej jakości. Ze względu na trudności związane z wykonywaniem czynności serwisowych na wysokości kilkunastu metrów, ogromne znaczenie ma także niezawodność urządzeń. Nie warto ryzykować kosztów związanych z koniecznością zorganizowania podnośnika oraz przestojami powodowanymi jego użyciem. - Przykładem produktu stworzonego z myślą o obiektach o dużej kubaturze jest wykorzystana w magazynie Honselmann Lager- und Umschlag GmbH oprawa typu Mirona Fit LED – mówi projektant oświetlenia TRILUX Polska. – Dzięki dostępności trzech zróżnicowanych pakietów świetlnych: 13 000, 26 000 i 52 000 lm oraz trzech rodzajów rozsyłu światła (szeroki, skupiono-szeroki, skupiony) zawsze możliwe jest dobranie modelu, który zapewni odpowiednie natężenie światła na wszystkich obszarach – nawet w przypadku montażu na wysokości przekraczającej kilkanaście metrów nad poziomem posadzki. Skuteczność świetlna sięgająca 150 lm/W gwarantuje przy tym minimalne pobory energetyczne – nawet jeśli konieczne jest zastosowanie oprawy najwyższej mocy. Zastosowane standardowo układy zasilania w wersji ze statecznikiem DALI, dzięki rozszerzeniu o system sterownia oświetleniem LiveLink wraz z czujnikami światła i obecności, przyczyniają się do dodatkowych oszczędności energii. Wydajny system chłodzenia, szczelność na poziomie IP65, dostępność akcesoriów dodatkowo zabezpieczających przed dostaniem się do układu optycznego niepożądanych substancji oraz trwałość sięgająca 50 000 godzin w temperaturach do +70C zapewniają bardzo długie okresy bezawaryjnego działania – opowiada Rajecki.

Źródło: Trilux


Przeczytaj także

Nowoczesne technologie ułatwiają funkcjonowanie magazynów
Sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiań technologicznych, które pozwalają usprawnić funkcjonowanie magazynów, ale nie tylko. Żeby nie być gołosłownym, przywołam dane firmy IDC dotyczące... więcej »
Miasta w symbiozie z naturą
Idea symbio-miast to sposób na wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym oparty na synergii między różnymi systemami miejskimi. W tym podejściu nie funkcjonują one całkowicie niezależnie od siebie: odpady... więcej »
Huawei prezentuje platformę cyfrową dla miast przyszłości
Podczas tegorocznego Smart City Expo World Congress (SCEWC) w Barcelonie Huawei zaprezentował platformę cyfrową umożliwiającą inteligentny i zrównoważony rozwój smart city. Platformę oparto na innowacyjnych technologiach... więcej »
Daj się oświetlić
Premierowe Targi Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salon Elektrotechniki Przemysłowej zakończone owocnymi kontaktami biznesowymi. Dzięki wsparciu cenionych instytucji w branży i współpracy ze specjalistycznymi mediami targi... więcej »
Raport: Zarządzanie energią w zakładach przemysłowych
Efektywne zarządzanie energią w zakładach przemysłowych jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość kosztów produkcji, zyski przedsiębiorców i konkurencyjność wyrobów czy usług. Zanim jednak zostanie... więcej »
5 prognoz rozwoju inteligentnych magazynów
Magazynowanie obecnie ewoluuje od statycznego komponentu w łańcuchu dostaw w kierunku rozwiązań otwartych na inteligentną transformację. W artykule opisano pięć prognoz dotyczących rozwoju inteligentnych... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Budma 2019 - Targi Budownictwa i Architektury
2019-02-12 - 2019-02-15
Miejsce: Poznań
Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2019
2019-03-13 - 2019-03-15
Miejsce: Warszawa
Targi Light + Building
2020-03-08 - 2020-03-13
Miejsce: Frankfurt

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce