Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Sektor inteligentnych wind do 2022 roku przekroczy 26 mld dolarów

-- piątek, 22 wrzesień 2017

Do 2022 roku wartość sektora inteligentnych wind przekroczy 26 mld dolarów, wynika z raportu sporządzonego przez Markets and Markets. Rynek dynamicznie się rozwija od 2015 roku, notując wzrosty na poziomie blisko 16 proc. rocznie. To zasługa między innymi zmian technologicznych oraz rosnących wymagań, stawianych przed branżą dźwigową. 

– Zmiany w naszym sektorze najlepiej obrazuje spadek zastosowania dźwigów hydraulicznych. Jeszcze kilka lat temu dźwigi hydrauliczne stanowiły bardzo dużą część rynku wind, w tym momencie jest to już margines. Urządzenia elektryczne są bardziej efektywne, bardziej ekonomiczne i co jest teraz bardzo ważne, są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu i wymagają mniej miejsca w budynku – informuje Michał Kucybała, szef działu zarządzania produktami i marketingu w firmie Schindler Polska.

Jak wynika z raportu Markets and Markets, wartość rynku inteligentnych wind rośnie 16 proc. rocznie i do 2022 r.  przekroczy 26 mld dolarów. Kluczowymi czynnikami, wpływającymi na rynek inteligentnych wind są według raportu: gwałtowna urbanizacja, rosnące zapotrzebowanie na technologie bezprzewodowe, popyt na energooszczędne rozwiązania, zwiększające się środki bezpieczeństwa, a przede wszystkim ogólna poprawa gospodarek światowych.

– Windy są coraz szybsze, mają coraz bardziej wygórowane parametry, dlatego konieczne jest cały czas doskonalenie i stosowanie rozwiązań, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa osobom, które nimi podróżują. Oprócz tego obserwujemy oczywiście podążanie za trendem oszczędności energii i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. To, co przewidujemy, to na pewno bardzo mocne skoncentrowanie się na digitalizacji i wykorzystaniu możliwości, jakie w tym momencie daje Internet rzeczy – mówi Michał Kucybała.

Kolejnym trendem, który można zauważyć na rynku wind jest miniaturyzacja elementów windy i rezygnacja z maszynowni. Jak twierdzi ekspert, umożliwia to zmiana systemów napędowych z lin na pasy nośne typu STM. Znacznie mniejszy promień gięcia pasów pozwala na zastosowanie mniejszych silników napędowych, które teraz mieszczą się w szybach windowych. Dzięki temu konstruktorzy mogli zrezygnować z maszynowni, która często zajmowała wiele miejsca w budynku.

– Dzięki zastosowaniu bardziej kompaktowych elementów, udało się umieścić elementy napędowe dźwigu w szybie, dzięki temu odzyskujemy przestrzeń w budynku, bo miejsce, które do tej pory było wykorzystywane na maszynownię dźwigu, właściciele budynku mogą wykorzystać do innych celów – tłumaczy Michał Kucybała z Schindler Polska.

Dużym wyzwaniem dla producentów wind są drapacze chmur. Według raportu Council on Tall Buildings and Urban Habitat, w zeszłym roku wybudowano na całym świecie 128 budynków o wysokości przewyższającej 200 metrów. Wśród nich znalazł się Warsaw Spire, który ma 220 metrów. Trzeci rok z rzędu pada rekord w liczbie budowanych wieżowców – w 2015 r. takich budynków powstało 106. Łączna liczba budynków o wysokości powyżej 200 metrów osiągnęła już na świecie poziom 1168. W windach do tego typu budynków stosuje się zupełnie inne technologie.

– Główne parametry różnicujące to zdecydowanie wysokość podnoszenia, ilość przystanków, prędkość, z jaką się porusza dana winda lub maksymalny udźwig danej windy. W budynkach wysokościowych możemy mówić, że maksymalna wysokość przejazdu może dochodzić do nawet 500 m, powyżej 120 przystanków – aby winda w sensownym czasie była w stanie pokonać taki dystans, oczywiście musi poruszać się ze znacznie większą prędkością. Najszybsze windy zainstalowane w Polsce są w budynku Warsaw Spire, osiągają prędkość 7 m/s, natomiast w budynkach mieszkaniowych windy poruszają się z prędkością maksymalnie 1-1,6 m/s – twierdzi przedstawiciel Schindler Polska.

Raport Markets and Markets wskazuje, że zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej wskaźnik wykorzystania inteligentnych wind jest o wiele wyższy, niż w Azji czy pozostałych regionach świata, które dopiero się rozwijają. Co więcej, jak wynika z raportu CTBUH powstaje coraz więcej drapaczy chmur. To wszystko sprawia, że branża inteligentnych wind ma przed sobą świetlaną przyszłość.

– Przyszłość jest naprawdę fascynująca, na pewno za parę lat to nie będą te same urządzenia, które są produkowane i instalowane dzisiaj. Jest to naprawdę dynamiczny rozwój, który może niekoniecznie widoczny jest na zewnątrz, ale dzieje się naprawdę bardzo dużo – podsumowuje Michał Kucybała z Schindler Polska.

Źródło: Newseria


Przeczytaj także

Zmniejsz koszty za ogrzewanie nawet o połowę
Masz już własny dom? A może dopiero budujesz swoje lokum? Jeśli tak, to na pewno wiesz, że w naszym klimacie, nie da się wytrzymać w zimie bez ogrzewania. Jest to kwestia podstawowa każdego budynku, w którym spędza się zimę. Bez... więcej »
Technologia „UPS jako rezerwa” (UPS-as-a-Reserve – UPSaaR) – korzyści dla sektora Data Center
W ubiegłym roku centra przetwarzania danych zużyły 416,2 TWh energii elektrycznej w skali światowej. Jeśli te szacunki są dokładne, w ciągu następnej dekady centra przetwarzania danych zużyją blisko trzykrotnie więcej... więcej »
CES 2018: Bosch stawia na ofertę dla inteligentnych miast
Coraz więcej ludzi przenosi się do miast: według szacunków ONZ do 2050 roku około dwie trzecie ludności na świecie będzie żyć w aglomeracjach – dla porównania w roku 2014 tylko połowa ludności żyła w miastach. Wraz z postępem... więcej »
Miasto Rennes we Francji, dzięki technologii Dassault Systèmes, testuje wirtualnie scenariusze zrównoważonego rozwoju
Drugi, najszybciej rozwijający się region Francji optymalizuje swoje projekty i usługi miejskie przy wykorzystaniu technologii cyfrowych. 3DEXPERIENCity jednoczy wszystkich miejskich interesariuszy w ramach projektu... więcej »
Czy condohotele to rzeczywiście żyła złota?
Trwa boom na polskie condohotele. W budowie jest kilkanaście inwestycji w dużych polskich miastach, które dostarczą ok. 2500 nowych apartamentów tego typu. Inwestorów przyciągają m.in. atrakcyjne stopy zwrotu, które wg raportu... więcej »
Jelonek wyprodukuje „czysty” prąd w Jeleniej Górze
W Jeleniej Górze powstanie pierwsza designerska elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. 30 tys. paneli zostanie ułożonych w kształt symbolu miasta - jelonka. Firma Polski Solar S.A. zapowiedziała rozpoczęcie prac na początek 2018... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Konferencja Infrastruktura Polska & Budownictwo
2018-02-08 - 2018-02-08
Miejsce: Warszawa
Forum Wentylacja-Salon Klimatyzacja
2018-02-27 - 2018-02-28
Miejsce: Warszawa
ENEX - Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki
2018-02-28 - 2018-03-01
Miejsce: Kielce
AUTOMATICON Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
2018-03-20 - 2018-03-23
Miejsce: Warszawa
EXPOPOWER - Międzynarodowe Targi Energetyki
2018-04-23 - 2018-04-26
Miejsce: Poznań
ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała

Katalog

"SAR PW Sp. z o.o." Sp. k.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Plandex INC Sp. z o.o. Sp. kom
Plandex INC Sp. z o.o. Sp. kom
Bukowska 3
62-060 Stęszew
tel. 618135494

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce