Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Prognozy rozwoju IoT w przemyśle

-- wtorek, 24 kwiecień 2018

Eksperci przewidują, że przemysł będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych sektorów odpowiedzialnych za dynamiczny wzrost na rynku Internet Rzeczy. Według prognoz, nim miną 24 miesiące, wartość inwestycji w rozwiązania z zakresu Industry 4.0 przekraczać będzie w skali globu 85 mld dolarów rocznie. Już dziś w tym obszarze dzieje się bardzo wiele.

Według cytowanego w Forbesie raportu GrowthEnabler na temat rozwoju rynku Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT), rozwiązania z tego obszaru staną się w przeciągu dekady kluczowym czynnikiem innowacji w światowej gospodarce. Przesłanki, na podstawie których zbudowano to twierdzenie są mocne. Już w 2017 roku liczba skomunikowanych z globalną siecią urządzeń – telefonów, punktów dostępu do wifi, czujników czy przekaźników RFID – przekroczyła 8,4 mld. Na jednego człowieka przypada więc około 1,12 egzemplarza. Nic nie wskazuje na to, by tempo z jakim powstają i są one kupowane miało zacząć spadać - wręcz przeciwnie. Dynamika wzrostu na rynku IoT wyniosła w ujęciu 2016/2017 24 proc., a na następne lata przewiduje się, że osiągnie ona odpowiednio poziom: 28; 32,7 i 38,3 proc. Jako trzy wiodące sektory tych zwyżek wskazuje się: inteligentne miasta, medycynę oraz przemysł. Według danych PwC, już w 2017 roku 35 proc. firm produkcyjnych wykorzystywało systemy inteligentnych sensorów, by zwiększać wydajność, obniżać koszty czy poprawiać bezpieczeństwo. Do 2020 r. ich odsetek ma wzrosnąć do 53 proc. Verizon donosi w swoim raporcie natomiast, że w tym sektorze liczba połączeń pomiędzy urządzeniami wzrosła w ciągu roku o 84 proc. Zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa tej komunikacji staje się więc coraz większym wyzwaniem. Firmy poważnie traktujące plany ekspansji na rynku IoT łączą więc siły z telekomunikacyjnymi ekspertami.

Komunikacja to podstawa

Produkcja złożonych dóbr jednostkowych (ang. discrete manufacturing), transport i logistyka, usługi użyteczności publicznej – w sektorach, które według prognoz opublikowanych przez Statista będą wkrótce dominować w zakresie wydatków na IoT, sposoby wykorzystania tej technologii są różne. Tym, co łączy jednak je wszystkie, jest konieczność zapewnienia niezawodności połączeń pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Dlatego też podmioty dostarczające wyspecjalizowanych rozwiązań IoT do konkretnych gałęzi gospodarki łączą siły z firmami mogącymi zapewnić stabilność tej komunikacji. Przykładowo, podczas targów Light+Building 2018 początek współpracy w zakresie obsługi inteligentnych systemów oświetlenia ogłosiły TRILUX Group, największy gracz na niemieckim rynku oświetlenia B2B oraz Deutsche Telekom – największy operator telekomunikacyjny w Unii Europejskiej. – Celem zawiązanego z Deutsche Telekom partnerstwa jest zapewnienie klientom biznesowym korzystającym z naszych systemów zarządzania oświetleniem nieprzerwanej łączności z instalacją oraz w jej obrębie pomimo znaczącego zwiększenia ilości przesyłanych informacji – mówi Arkadiusz Lewenko, dyrektor zarządzający TRILUX Polska. – Rozwój w tym obszarze jest związany z poszerzeniem zakresu oferowanych działań na styku oświetlenia i cyfryzacji. Do realizowanych dotychczas z ogromnym powodzeniem - również w Polsce - systemów sterowania pracą opraw w oparciu o wskazania sensorów i mobilne interfejsy, dołączą usługi tzw. predictive maintenance. Umożliwią one zdalny, ciągły monitoring stanu technicznego opraw, pozwalając planować prace serwisowanie i unikać przestojów – tłumaczy Lewenko.

Zyski rosną razem z rynkiem

Jak wynika z wyników ankiety PwC „Przemysł 4.0 – budowanie przedsiębiorstw cyfrowych”, właściciele zakładów produkcyjnych dostrzegają korzyści płynące z innowacji w oparciu o IoT. Respondenci oszacowali średnio, że dzięki inwestycjom z tego obszaru możliwe jest ograniczeniu kosztów operacyjnych o 3,6 proc. w skali roku przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności o 4,1 proc. - Choć predictive maintenance to stosunkowo nowa technologia bez długiej historii wdrożeń, pierwsze testy jej potencjału napawają optymizmem – mówi Lewenko. – W przeciwieństwie do inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem nie można mówić w jej przypadku o odczuwalnych każdego miesiąca kilkudziesięcioprocentowych wzrostach efektywności energetycznej pracy opraw. Pozwala jednak niemal do zera zredukować ryzyko wystąpienia związanych z ich funkcjonowaniem przestojów, zapewniając ciągłość działania instalacji oświetleniowej – opowiada przedstawiciel TRILUX Polska. Argumenty takie jak ten to dość, by zachęcić przepytanych przez PwC przedsiębiorców do intensyfikacji wykorzystania IoT w ich zakładach. W 2016 wysoki poziom cyfryzacji swoich firm deklarowało 33 proc. respondentów. W pięcioletniej perspektywie planowało osiągnąć go już 72 proc. z nich.

Źródło: TRILUX Polska


Przeczytaj także

Zielone certyfikaty coraz bardziej popularne nie tylko w biurowcach
Certyfikaty potwierdzające ekologiczne aspekty budynku ma już w Polsce 550 budynków. W segmencie biurowym stały się już standardem, ale coraz częściej w sposób zrównoważony powstają też obiekty przemysłowe, hotele, a... więcej »
Danfoss Power Solutions na Bielanach Wrocławskich
Firma Danfoss Power Solutions podpisała umowę najmu 11 088 m kw. powierzchni biurowo-magazynowej w parku logistycznym Hillwood Wrocław I BIS. W transakcji, najemcę reprezentowała międzynarodowa firma doradcza Cushman &... więcej »
Biurowe HCL w teorii i praktyce
Coraz więcej badań naukowych potwierdza wpływ światła na pozawizualne aspekty naszego funkcjonowania. Mimo zalet oświetlenia z funkcjami tzw. Human Centric Lighting, wciąż stosunkowo rzadko wykorzystuje się je w praktyce.... więcej »
Branża budowlana w Polsce: słaby punkt to kadry, mocny to wzrost gospodarczy i nowe technologie
Przedstawiciele branży budowlanej w Polsce lepiej postrzegają przeszłość, niż oceniają perspektywy rozwoju w przyszłości. O ile aż 57 proc. firm budowlanych z sektora MŚP, uważa, że sytuacja społeczno-gospodarcza w minionej... więcej »
innogy Renewables rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej w Nowym Stawie
Na początku października innogy Renewables Polska, w ramach wygranej aukcji dla Odnawialnych Źródeł Energii z czerwca 2017 r., rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej w Nowym Stawie. Jej łączna moc zainstalowana wyniesie 594 kWp.... więcej »
Branża budowlana przestawia się na wykorzystanie surowców z recyklingu
Przemysł budowlany zużywa około 400 mln ton surowców rocznie i odpowiada za 1/3 wszystkich produkowanych odpadów. Tymczasem budynki można postawić z całkowicie przetworzonych materiałów, wykorzystując do wyłożenia ścian... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ENERGETICS-Lubelskie Targi Energetyczne
2018-11-13 - 2018-11-15
Miejsce: Lublin
LUMENexpo Targi Techniki Świetlnej
2018-12-04 - 2018-12-05
Miejsce: Sosnowiec
Budma 2019 - Targi Budownictwa i Architektury
2019-02-12 - 2019-02-15
Miejsce: Poznań
Targi Light + Building
2020-03-08 - 2020-03-13
Miejsce: Frankfurt

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce