Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Prognozy rozwoju IoT w przemyśle

-- wtorek, 24 kwiecień 2018

Eksperci przewidują, że przemysł będzie w najbliższych latach jednym z najważniejszych sektorów odpowiedzialnych za dynamiczny wzrost na rynku Internet Rzeczy. Według prognoz, nim miną 24 miesiące, wartość inwestycji w rozwiązania z zakresu Industry 4.0 przekraczać będzie w skali globu 85 mld dolarów rocznie. Już dziś w tym obszarze dzieje się bardzo wiele.

Według cytowanego w Forbesie raportu GrowthEnabler na temat rozwoju rynku Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT), rozwiązania z tego obszaru staną się w przeciągu dekady kluczowym czynnikiem innowacji w światowej gospodarce. Przesłanki, na podstawie których zbudowano to twierdzenie są mocne. Już w 2017 roku liczba skomunikowanych z globalną siecią urządzeń – telefonów, punktów dostępu do wifi, czujników czy przekaźników RFID – przekroczyła 8,4 mld. Na jednego człowieka przypada więc około 1,12 egzemplarza. Nic nie wskazuje na to, by tempo z jakim powstają i są one kupowane miało zacząć spadać - wręcz przeciwnie. Dynamika wzrostu na rynku IoT wyniosła w ujęciu 2016/2017 24 proc., a na następne lata przewiduje się, że osiągnie ona odpowiednio poziom: 28; 32,7 i 38,3 proc. Jako trzy wiodące sektory tych zwyżek wskazuje się: inteligentne miasta, medycynę oraz przemysł. Według danych PwC, już w 2017 roku 35 proc. firm produkcyjnych wykorzystywało systemy inteligentnych sensorów, by zwiększać wydajność, obniżać koszty czy poprawiać bezpieczeństwo. Do 2020 r. ich odsetek ma wzrosnąć do 53 proc. Verizon donosi w swoim raporcie natomiast, że w tym sektorze liczba połączeń pomiędzy urządzeniami wzrosła w ciągu roku o 84 proc. Zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa tej komunikacji staje się więc coraz większym wyzwaniem. Firmy poważnie traktujące plany ekspansji na rynku IoT łączą więc siły z telekomunikacyjnymi ekspertami.

Komunikacja to podstawa

Produkcja złożonych dóbr jednostkowych (ang. discrete manufacturing), transport i logistyka, usługi użyteczności publicznej – w sektorach, które według prognoz opublikowanych przez Statista będą wkrótce dominować w zakresie wydatków na IoT, sposoby wykorzystania tej technologii są różne. Tym, co łączy jednak je wszystkie, jest konieczność zapewnienia niezawodności połączeń pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Dlatego też podmioty dostarczające wyspecjalizowanych rozwiązań IoT do konkretnych gałęzi gospodarki łączą siły z firmami mogącymi zapewnić stabilność tej komunikacji. Przykładowo, podczas targów Light+Building 2018 początek współpracy w zakresie obsługi inteligentnych systemów oświetlenia ogłosiły TRILUX Group, największy gracz na niemieckim rynku oświetlenia B2B oraz Deutsche Telekom – największy operator telekomunikacyjny w Unii Europejskiej. – Celem zawiązanego z Deutsche Telekom partnerstwa jest zapewnienie klientom biznesowym korzystającym z naszych systemów zarządzania oświetleniem nieprzerwanej łączności z instalacją oraz w jej obrębie pomimo znaczącego zwiększenia ilości przesyłanych informacji – mówi Arkadiusz Lewenko, dyrektor zarządzający TRILUX Polska. – Rozwój w tym obszarze jest związany z poszerzeniem zakresu oferowanych działań na styku oświetlenia i cyfryzacji. Do realizowanych dotychczas z ogromnym powodzeniem - również w Polsce - systemów sterowania pracą opraw w oparciu o wskazania sensorów i mobilne interfejsy, dołączą usługi tzw. predictive maintenance. Umożliwią one zdalny, ciągły monitoring stanu technicznego opraw, pozwalając planować prace serwisowanie i unikać przestojów – tłumaczy Lewenko.

Zyski rosną razem z rynkiem

Jak wynika z wyników ankiety PwC „Przemysł 4.0 – budowanie przedsiębiorstw cyfrowych”, właściciele zakładów produkcyjnych dostrzegają korzyści płynące z innowacji w oparciu o IoT. Respondenci oszacowali średnio, że dzięki inwestycjom z tego obszaru możliwe jest ograniczeniu kosztów operacyjnych o 3,6 proc. w skali roku przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności o 4,1 proc. - Choć predictive maintenance to stosunkowo nowa technologia bez długiej historii wdrożeń, pierwsze testy jej potencjału napawają optymizmem – mówi Lewenko. – W przeciwieństwie do inteligentnych systemów zarządzania oświetleniem nie można mówić w jej przypadku o odczuwalnych każdego miesiąca kilkudziesięcioprocentowych wzrostach efektywności energetycznej pracy opraw. Pozwala jednak niemal do zera zredukować ryzyko wystąpienia związanych z ich funkcjonowaniem przestojów, zapewniając ciągłość działania instalacji oświetleniowej – opowiada przedstawiciel TRILUX Polska. Argumenty takie jak ten to dość, by zachęcić przepytanych przez PwC przedsiębiorców do intensyfikacji wykorzystania IoT w ich zakładach. W 2016 wysoki poziom cyfryzacji swoich firm deklarowało 33 proc. respondentów. W pięcioletniej perspektywie planowało osiągnąć go już 72 proc. z nich.

Źródło: TRILUX Polska


Przeczytaj także

Przemysłowy Internet Rzeczy optymalizuje chłodzenie wyparne
Chłodzenie wyparne (ewaporacyjne) redukuje koszty eksploatacji kompresorów używanych w systemach klimatyzacji, obsługujących obiekty komercyjne i przemysłowe. Zastosowanie chłodzenia wyparnego do powietrza chłodzącego... więcej »
Bitwy Warszawskiej Business Center z certyfikatem BREEAM IN-USE
Kompleks biurowy Bitwy Warszawskiej Business Center uzyskał certyfikat BREEAM IN-USE na poziomie Very Good w częściach Asset Performance i Building Management. Za przeprowadzenie audytu odpowiedzialny był licencjonowany asesor,... więcej »
Monitoring GPS w firmie
Monitoring GPS w jest coraz częściej stosowany w różnych branżach. Dzięki niemu w przedsiębiorstwie można zaprowadzić większy porządek i logistyczny ład, do czego do tej pory służyły i służą różne procedury i systemy kontroli.... więcej »
Digitalizacja w energetyce – oto przyszłość gospodarki
– Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki jest branża energetyczna. Obecnie postępuje jej dynamiczna digitalizacja oraz coraz dynamiczniejszy rozwój nowych technologii służący poprawie wydajności energetycznej. Zapotrzebowanie... więcej »
GTC Sterlinga Business Center pierwszy biurowiec w Łodzi nagrodzony certyfikatem BREEAM In-Use
Po kilku miesiącach intensywnych przygotowań, biurowiec GTC Sterlinga Business Center z powodzeniem uzyskał certyfikat BREEAM In-Use w kategoriach „Asset" i „Management". Ciężka praca zespołu zarządzającego biurowcem... więcej »
ARCHITEKTURA REZYDENCJI. Światło, przestrzeń i design
APA Smart ma przyjemność zaprosić na spotkanie na temat architektury rezydencji pod patronatem biura projektowego LK PROJEKT z Krakowa. Gościem specjalnym będzie pan Leszek Kalandyk – założyciel, właściciel i... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ENERGETAB Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie
2018-09-12 - 2018-09-14
Miejsce: Bielsko Biała
RENEXPO POLAND Międzynarodowe Targi Energetyczne
2018-10-10 - 2018-10-12
Miejsce: Warszawa
ENERGETICS-Lubelskie Targi Energetyczne
2018-11-13 - 2018-11-15
Miejsce: Lublin

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Plandex INC Sp. z o.o. Sp. kom
Plandex INC Sp. z o.o. Sp. kom
Bukowska 3
62-060 Stęszew
tel. 618135494

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce