Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Najnowsze światowe trendy w budownictwie ekologicznym: 
World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report

-- wtorek, 20 listopad 2018

Prawie połowa ankietowanych szacuje, że w ciągu najbliższych 3 lat 60% ich projektów będzie zielonych. To dane najnowszego World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report, w którym uczestniczyło 2 000 specjalistów budowlanych z 86 krajów, w tym z Polski za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Celem raportu jest analiza poziomu aktywności ekologicznej, wpływu praktyk zielonego budownictwa na działalność gospodarczą, czynników, które pobudzają dalszy rozwój rynku ekologicznego oraz barier, które mogą go ograniczać.

Wyniki badania są zaskakujące i zachęcające. 47% osób biorących udział w World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report spodziewa się, że większość ich projektów (ponad 60%) powstałych do 2021 roku będzie zielonych. Opublikowany przez Dodge Data & Analytics nowy raport branżowy wskazuje, że międzynarodowy rynek projektów budownictwa ekologicznego znacznie wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat, a popyt na działalność w zakresie budownictwa zrównoważonego ma wzrosnąć – w niektórych regionach nawet dwukrotnie. Raport prognozuje wręcz skok o 20 punktów procentowych w stosunku do obecnej liczby zrównoważonych projektów

- Jako największy na świecie dostawca technologii budowlanych, byliśmy świadkami zmiany w kierunku bardziej wydajnych, zrównoważonych rozwiązań. Faktem jest, że zielone budynki przynoszą potrójne korzyści – właścicielom, mieszkańcom i społeczeństwu – dzięki obniżonym kosztom operacyjnym, lepszej jakości powietrza wewnątrz budynków i zmniejszonemu zużyciu energii. Trendy ujawnione w tym raporcie odzwierciedlają to, co widzimy w naszej działalności: zrównoważone budownictwo jest dobre dla zdrowia publicznego, środowiska i szeroko pojętej efektywności budynków – mówi Chris Nelson, prezes Commercial HVAC for Carrier, partnera badania.

W raporcie przedstawiono 19 krajów, obejmujących 6 kontynentów, a w każdym z nich spodziewany jest znaczny wzrost odsetka firm zgłaszających większość swoich projektów jako zielone.

- Entuzjazm dla budownictwa ekologicznego jest wyraźny na wszystkich głównych rynkach, a napędzają go korzyści biznesowe, niezmienne od 2012 roku. Obejmują one 8% oszczędności kosztów operacyjnych w pierwszym roku i wzrost wartości aktywów budowlanych nowych budynków o 7%, co zdecydowanie pogłębia zaangażowanie w kwestie ekologiczne – mówi dr Donna Laquidara-Carr, dyrektor ds. badań przemysłowych LEED AP, Industry Insights Research Director z Dodge Data & Analytics.

Podobne korzyści odnotowano w przypadku modernizacji i renowacji budynków.

- Modernizacja budynków ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszych celów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Dane pokazują, że nie tylko jest korzystna dla naszej planety, ale może również prowadzić do prawie 10-procentowych oszczędności w kosztach operacyjnych w pierwszych kilku latach. Choć oszczędności te już są motywujące, dla wsparcia modernizacji budynków w Stanach Zjednoczonych i innych krajach wciąż konieczne są większe zachęty i usprawnione regulacje – powiedział Carl Elefante, prezes Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) w 2018 roku.

W raporcie stwierdzono również, że największa bariera, która zawsze stała przed budownictwem zrównoważonym – przekonanie, że kosztuje ono więcej niż tradycyjne – zmniejszyła się dramatycznie  z ponad trzech czwartych respondentów odpowiadających w ten sposób w 2012 roku do mniej niż połowy obecnie.

Innym wartym podkreślenia aspektem jest fakt, że wielu respondentów planuje budowę zielonego budynku w ciągu najbliższych 3 lat bez ubiegania się o certyfikację. Jednak ponad dwie trzecie uczestników badania wykorzystujących certyfikację uważa, że ułatwia im ona tworzenie budynków o lepszych parametrach użytkowych, co znajduje odzwierciedlenie w innych badaniach.

Zdrowe budynki stały się w badaniu głównym priorytetem ekologicznym. Na przykład do najważniejszych społecznych czynników napędzających zielone budownictwo zaliczyć można poprawę stanu zdrowia i samopoczucia mieszkańców oraz zwiększenie wydajności pracowników. Inne skutki społeczne, które stają się coraz ważniejsze, obejmują tworzenie poczucia wspólnoty i wspieranie gospodarki krajowej. 

- Badanie, wspierane przez nasze green building councils w 5 regionach, pokazuje, że ekologiczne budownictwo jest postrzegane przez przemysł jako kluczowa korzyść dla biznesu. Ponadto na całym świecie uważa się, że ekologiczne budownictwo ma znacząco korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na zwiększoną produktywność i zadowolenie pracowników – mówi Terri Wills, Dyrektor Generalny World Green Building Council.

Raport zawiera również specjalną sekcję poświęconą ekologicznym technologiom, w tym spostrzeżenia dziewięciu ekspertów tematycznych na temat technologii obecnie poprawiających wydajność budynków i rozwiązań, które ich zdaniem będą miały największy wpływ w najbliższej przyszłości.

Wśród uczestników badania znalazło się ponad 2 000 architektów, inżynierów, wykonawców, właścicieli, specjalistów/konsultantów i inwestorów z 86 krajów, w tym z Polski (za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC). Celem raportu jest analiza poziomu aktywności ekologicznej, wpływu praktyk zielonego budownictwa na działalność gospodarczą, czynników, które najprawdopodobniej pobudzają dalszy rozwój rynku ekologicznego oraz wyzwań, które przed tym rynkiem stoją. Dodge Data & Analytics opracował badanie we współpracy z firmą Carrier, przy wsparciu Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) i Autodesk, przy dodatkowym wsparciu USGBC (U.S. Green Building Council) oraz przy udziale World Green Building Council jako głównego partnera badawczego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ogólnych wyników badań lub konkretnych wyników badań w Australii, Chinach, Europie, Indiach, na Bliskim Wschodzie/w Afryce Północnej, w Ameryce Północnej, Południowej Afryce, Ameryce Południowej/Ameryce Środkowej/na Karaibach i Azji Południowo-Wschodniej, pobierz bezpłatny raport na stronie: https://plgbc.org.pl/najnowsze-swiatowe-trendy-w-budownictwie-ekologicznym-world-green-building-trends-2018-smartmarket-report/

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego | Polish Green Building Council (PLGBC)


Przeczytaj także

Hotel światłem malowany: porady ekspertów
Hotele to miejsca, w których najbardziej liczy się dobre samopoczucie gości oraz oryginalne wzornictwo, który wyróżnia dane miejsce i nadaje mu unikatowego charakteru. Niektóre z nich to prawdziwe architektoniczne perełki, nie... więcej »
Internet Rzeczy dla rozwoju Smart City we Wrocławiu
Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu Internetu Rzeczy to cel projektu zainicjowanego przez miasto Wrocław, TAURON i firmę Ericsson. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce realizowane... więcej »
Przyjazne miejsce pracy, czyli jakie?
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia nawet 90 proc. czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach takich, jak domy czy biura. Biorąc pod uwagę, że w miejscu pracy spędzamy ponad połowę swojego życia, toteż niezwykle... więcej »
Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki powstała na konstrukcji wieżowca The Warsaw HUB
Na konstrukcji budowanego w centrum Warszawy kompleksu wieżowców The Warsaw HUB zawisła niezwykła instalacja – wielkoformatowy obraz autorstwa polskiego malarza abstrakcjonisty Łukasza Stokowskiego. To pierwsza tego typu... więcej »
Nowoczesne biurowce coraz bardziej przyjazne pracownikom
W pracy spędzamy coraz więcej czasu, dlatego w projektach nowoczesnych biurowców stawia się przede wszystkim na komfort użytkowników. Pomieszczenia focusowe, zdalna rezerwacja sal konferencyjnych czy strefy relaksu to tylko... więcej »
Największą przyszłość w budownictwie mają ekorozwiązania
Wśród 5 technologii, które w ciągu najbliższych 10 lat mają szansę najszybciej się upowszechnić w budownictwie, aż 3 to ekorozwiązania. Najwyższy odsetek firm (93 proc.) stawia na poprawę efektywności energetycznej budynków, 89... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Infrastruktura Polska i Budownictwo 2019
2019-02-20 - 2019-02-20
Miejsce: Warszawa
Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2019
2019-03-13 - 2019-03-15
Miejsce: Warszawa
Konferencja Specjalistów Logistyki 2019
2019-03-14 - 2019-03-15
Miejsce: Warszawa
ITM Polska 2019 Innowacje-Technologie-Maszyny
2019-06-04 - 2019-06-07
Miejsce: Poznań

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce