Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Najnowsze światowe trendy w budownictwie ekologicznym: 
World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report

-- wtorek, 20 listopad 2018

Prawie połowa ankietowanych szacuje, że w ciągu najbliższych 3 lat 60% ich projektów będzie zielonych. To dane najnowszego World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report, w którym uczestniczyło 2 000 specjalistów budowlanych z 86 krajów, w tym z Polski za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Celem raportu jest analiza poziomu aktywności ekologicznej, wpływu praktyk zielonego budownictwa na działalność gospodarczą, czynników, które pobudzają dalszy rozwój rynku ekologicznego oraz barier, które mogą go ograniczać.

Wyniki badania są zaskakujące i zachęcające. 47% osób biorących udział w World Green Building Trends 2018 SmartMarket Report spodziewa się, że większość ich projektów (ponad 60%) powstałych do 2021 roku będzie zielonych. Opublikowany przez Dodge Data & Analytics nowy raport branżowy wskazuje, że międzynarodowy rynek projektów budownictwa ekologicznego znacznie wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat, a popyt na działalność w zakresie budownictwa zrównoważonego ma wzrosnąć – w niektórych regionach nawet dwukrotnie. Raport prognozuje wręcz skok o 20 punktów procentowych w stosunku do obecnej liczby zrównoważonych projektów

- Jako największy na świecie dostawca technologii budowlanych, byliśmy świadkami zmiany w kierunku bardziej wydajnych, zrównoważonych rozwiązań. Faktem jest, że zielone budynki przynoszą potrójne korzyści – właścicielom, mieszkańcom i społeczeństwu – dzięki obniżonym kosztom operacyjnym, lepszej jakości powietrza wewnątrz budynków i zmniejszonemu zużyciu energii. Trendy ujawnione w tym raporcie odzwierciedlają to, co widzimy w naszej działalności: zrównoważone budownictwo jest dobre dla zdrowia publicznego, środowiska i szeroko pojętej efektywności budynków – mówi Chris Nelson, prezes Commercial HVAC for Carrier, partnera badania.

W raporcie przedstawiono 19 krajów, obejmujących 6 kontynentów, a w każdym z nich spodziewany jest znaczny wzrost odsetka firm zgłaszających większość swoich projektów jako zielone.

- Entuzjazm dla budownictwa ekologicznego jest wyraźny na wszystkich głównych rynkach, a napędzają go korzyści biznesowe, niezmienne od 2012 roku. Obejmują one 8% oszczędności kosztów operacyjnych w pierwszym roku i wzrost wartości aktywów budowlanych nowych budynków o 7%, co zdecydowanie pogłębia zaangażowanie w kwestie ekologiczne – mówi dr Donna Laquidara-Carr, dyrektor ds. badań przemysłowych LEED AP, Industry Insights Research Director z Dodge Data & Analytics.

Podobne korzyści odnotowano w przypadku modernizacji i renowacji budynków.

- Modernizacja budynków ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszych celów neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Dane pokazują, że nie tylko jest korzystna dla naszej planety, ale może również prowadzić do prawie 10-procentowych oszczędności w kosztach operacyjnych w pierwszych kilku latach. Choć oszczędności te już są motywujące, dla wsparcia modernizacji budynków w Stanach Zjednoczonych i innych krajach wciąż konieczne są większe zachęty i usprawnione regulacje – powiedział Carl Elefante, prezes Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) w 2018 roku.

W raporcie stwierdzono również, że największa bariera, która zawsze stała przed budownictwem zrównoważonym – przekonanie, że kosztuje ono więcej niż tradycyjne – zmniejszyła się dramatycznie  z ponad trzech czwartych respondentów odpowiadających w ten sposób w 2012 roku do mniej niż połowy obecnie.

Innym wartym podkreślenia aspektem jest fakt, że wielu respondentów planuje budowę zielonego budynku w ciągu najbliższych 3 lat bez ubiegania się o certyfikację. Jednak ponad dwie trzecie uczestników badania wykorzystujących certyfikację uważa, że ułatwia im ona tworzenie budynków o lepszych parametrach użytkowych, co znajduje odzwierciedlenie w innych badaniach.

Zdrowe budynki stały się w badaniu głównym priorytetem ekologicznym. Na przykład do najważniejszych społecznych czynników napędzających zielone budownictwo zaliczyć można poprawę stanu zdrowia i samopoczucia mieszkańców oraz zwiększenie wydajności pracowników. Inne skutki społeczne, które stają się coraz ważniejsze, obejmują tworzenie poczucia wspólnoty i wspieranie gospodarki krajowej. 

- Badanie, wspierane przez nasze green building councils w 5 regionach, pokazuje, że ekologiczne budownictwo jest postrzegane przez przemysł jako kluczowa korzyść dla biznesu. Ponadto na całym świecie uważa się, że ekologiczne budownictwo ma znacząco korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na zwiększoną produktywność i zadowolenie pracowników – mówi Terri Wills, Dyrektor Generalny World Green Building Council.

Raport zawiera również specjalną sekcję poświęconą ekologicznym technologiom, w tym spostrzeżenia dziewięciu ekspertów tematycznych na temat technologii obecnie poprawiających wydajność budynków i rozwiązań, które ich zdaniem będą miały największy wpływ w najbliższej przyszłości.

Wśród uczestników badania znalazło się ponad 2 000 architektów, inżynierów, wykonawców, właścicieli, specjalistów/konsultantów i inwestorów z 86 krajów, w tym z Polski (za pośrednictwem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC). Celem raportu jest analiza poziomu aktywności ekologicznej, wpływu praktyk zielonego budownictwa na działalność gospodarczą, czynników, które najprawdopodobniej pobudzają dalszy rozwój rynku ekologicznego oraz wyzwań, które przed tym rynkiem stoją. Dodge Data & Analytics opracował badanie we współpracy z firmą Carrier, przy wsparciu Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA) i Autodesk, przy dodatkowym wsparciu USGBC (U.S. Green Building Council) oraz przy udziale World Green Building Council jako głównego partnera badawczego.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ogólnych wyników badań lub konkretnych wyników badań w Australii, Chinach, Europie, Indiach, na Bliskim Wschodzie/w Afryce Północnej, w Ameryce Północnej, Południowej Afryce, Ameryce Południowej/Ameryce Środkowej/na Karaibach i Azji Południowo-Wschodniej, pobierz bezpłatny raport na stronie: https://plgbc.org.pl/najnowsze-swiatowe-trendy-w-budownictwie-ekologicznym-world-green-building-trends-2018-smartmarket-report/

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego | Polish Green Building Council (PLGBC)


Przeczytaj także

Nowoczesne technologie ułatwiają funkcjonowanie magazynów
Sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiań technologicznych, które pozwalają usprawnić funkcjonowanie magazynów, ale nie tylko. Żeby nie być gołosłownym, przywołam dane firmy IDC dotyczące... więcej »
Miasta w symbiozie z naturą
Idea symbio-miast to sposób na wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym oparty na synergii między różnymi systemami miejskimi. W tym podejściu nie funkcjonują one całkowicie niezależnie od siebie: odpady... więcej »
Huawei prezentuje platformę cyfrową dla miast przyszłości
Podczas tegorocznego Smart City Expo World Congress (SCEWC) w Barcelonie Huawei zaprezentował platformę cyfrową umożliwiającą inteligentny i zrównoważony rozwój smart city. Platformę oparto na innowacyjnych technologiach... więcej »
Daj się oświetlić
Premierowe Targi Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salon Elektrotechniki Przemysłowej zakończone owocnymi kontaktami biznesowymi. Dzięki wsparciu cenionych instytucji w branży i współpracy ze specjalistycznymi mediami targi... więcej »
Raport: Zarządzanie energią w zakładach przemysłowych
Efektywne zarządzanie energią w zakładach przemysłowych jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość kosztów produkcji, zyski przedsiębiorców i konkurencyjność wyrobów czy usług. Zanim jednak zostanie... więcej »
5 prognoz rozwoju inteligentnych magazynów
Magazynowanie obecnie ewoluuje od statycznego komponentu w łańcuchu dostaw w kierunku rozwiązań otwartych na inteligentną transformację. W artykule opisano pięć prognoz dotyczących rozwoju inteligentnych... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Budma 2019 - Targi Budownictwa i Architektury
2019-02-12 - 2019-02-15
Miejsce: Poznań
Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2019
2019-03-13 - 2019-03-15
Miejsce: Warszawa
Targi Light + Building
2020-03-08 - 2020-03-13
Miejsce: Frankfurt

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce