Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Hotel, który zmniejsza zużycie energii o 40 procent dzięki napędom

-- czwartek, 21 luty 2019

Jeden z najsłynniejszych hoteli w Madrycie obniżył zużycie energii o 445 000 kWh rocznie. Taka ilość wystarczyłaby do zagotowania dwóch milionów czajników wody. Gdyby ¼ wszystkich hoteli na świecie udało się osiągnąć podobne oszczędności, globalna emisja CO2 zostałaby zmniejszona o 12 mln ton rocznie – to tak jakby zamknąć trzy elektrownie węglowe. Globalne zapotrzebowanie na miejsca noclegowe systematycznie rośnie (co widać również na przykładzie Polski), podobnie jak i zapotrzebowanie na energooszczędne rozwiązania w branży hotelarskiej.

Sieć IHG (InterContinental Hotels Group) obejmuje 5 500 hoteli piętnastu marek w blisko 100 krajach na całym świecie. Zgodnie ze strategią grupy, każdy z nich wpisuje się w politykę ekorozwoju. Dzięki systemowi IHG Green Engage w latach 2013-2017 firma zmniejszyła emisję CO2 każdego ze swoich pokojów średnio o 15%. Za największe zużycie energii elektrycznej odpowiadają systemy HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), które stanowią od 60 do 80 procent ogółu energii zużywanej przez hotel. 

- System IHG Green Engage pomaga osiągnąć w każdym z naszych hoteli wyznaczone cele środowiskowe. Przy jednoczesnym wdrażaniu tego typu restrykcji, nigdy nie pozwalamy sobie na żadne kompromisy w kwestii komfortu i wygody naszych gości – wyjaśnia Esteban Rodriguez, główny inżynier hotelu InterContinental Madrid.

Znajdujący się przy Paseo de la Castellana, pięciogwiazdkowy hotel jest symbolem hiszpańskiej gościnności już od 65 lat. Co roku odwiedza go ok. 100 000 gości, w tym głowy państw, rodziny królewskie, celebryci i najważniejsi gracze biznesowi. 

Szczegółowe badanie energetyczne przeprowadzone przez Exel Industrial, oficjalnego partnera ABB w zakresie sprzedaży, wsparcia, serwisu i inżynierii, pokazało, że zużycie energii hotelu było wysokie, szczególnie w przypadku ośmiu zespołów pomp, obsługujących systemy HVAC, które dostarczały ciepłą wodę do pokoi gościnnych, kuchni oraz innych części obiektu.

Kierując się wynikami analizy, instalacje te zostały wyposażone w 13 napędów o zmiennej prędkości (VSD) ABB ACH550 i  16 silników niskiego napięcia w klasie sprawności IE3. Nowe urządzenia zostały następnie zintegrowane z systemami zarządzania budynkiem. Zapewnia to większą stabilność instalacji, a przede wszystkim wyższą efektywność energetyczną, ponieważ prędkość obrotowa silnika dostosowywana jest do zapotrzebowania w danym momencie.

W ten sposób rozwiązania napędowe pozwalają zredukować zużycie energii nawet do 40 procent. Dzięki nim InterContinental Madrid nie tylko spełnia, ale wręcz wykracza poza wyznaczone cele systemu IHG Green Engage. 475 000 kilowatogodzin (kWh), które hotel oszczędza w ciągu 12 miesięcy, przekłada się o niższy aż o 37 000 USD rachunek za prąd. Oznacza to również zwrot z inwestycji w niecałe dwa lata.

W wyniku programu Green Engage IHG, emisja CO2 hotelu została zmniejszona o 253 tony rocznie. Gdyby podobne oszczędności energii elektrycznej udało się wprowadzić w co czwartym spośród 187 tys. hoteli na świecie (dane za STR Global), globalna emisja CO2 zostałaby zmniejszona o 12 mln ton rocznie – to jest mniej więcej tyle, ile emitują trzy statystyczne elektrownie węglowe.

Badania opublikowane przez International Tourism Partnership (ITP) pokazują, że branża hotelarska odpowiedzialna jest obecnie za jeden procent wszystkich globalnych emisji. Liczba ta wzrośnie wraz z rozwojem turystyki. Szacuje się, że liczba pokoi hotelowych zwiększy się do 2050 roku z 17,5 miliona do ponad 25 milionów. Tylko w Polsce do końca 2019 roku liczba pokoi hotelowych ma wzrosnąć o 30 proc. względem bazy dostępnej na koniec 2016 roku.

Źródło: ABB


Przeczytaj także

Pierwszy na świecie odporny na warunki pogodowe autonomiczny autobus jeździ na oponach Nokian Hakkapeliitta
Gacha to pierwszy na świecie autonomiczny autobus odporny na każde warunki pogodowe. To, co czyni go tak wyjątkowym to fakt, że jest w stanie funkcjonować również zimą. Niestraszne mu ograniczona widoczność, deszcz, śnieg czy... więcej »
“Solutions that matter” – konferencja partnerów Bosch Builiding Technologies
Pod hasłem „Solutions that matter” w Eindhoven, w Holandii odbyła się międzynarodowa konferencja dedykowana najważniejszym partnerom Bosch Building Technologies z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Spotkanie miało na celu... więcej »
Jak samochody autonomiczne zmienią nasze miasta?
Aż 58% mieszkańców polskich miast przewiduje, że samochody autonomiczne pojawią się na ulicach w ciągu najbliższych 10-15 lat lub wcześniej – w tym według 11% stanie się to już w ciągu 5 lat. Samochody autonomiczne są ważnym... więcej »
Zrównoważony rozwój jest warunkiem długoterminowego sukcesu
Danfoss, światowy lider rynku technologii chłodnictwa, klimatyzacji, ogrzewania i napędów elektrycznych, opublikował Raport zrównoważonego rozwoju za rok 2018. Ochrona środowiska i dbałość o zrównoważony rozwój przestały być... więcej »
Danfoss buduje przyjazne dla środowiska centra danych we współpracy z Hewlett Packard Enterprise
Budowa nowych centrów danych firmy Danfoss otwiera kolejny rozdział w procesie transformacji cyfrowej, jakiej wymaga solidna infrastruktura informatyczna wspierająca rozwój firmy. Do ich  budowy Danfoss wykorzysta własne... więcej »
Międzynarodowe targi markowych produktów z prowincji Zhejiang
W ostatnich latach współpraca gospodarczo-handlowa pomiędzy Chinami a Polską nieustannie się zacieśnia. Rośnie także zainteresowanie artykułami pochodzącymi z Chin. Dowodem tego jest już kolejna edycja targów Zhejiang... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

ITM Polska 2019 Innowacje-Technologie-Maszyny
2019-06-04 - 2019-06-07
Miejsce: Poznań
LUMENexpo 2019 Targi Techniki Świetlnej
2019-10-23 - 2019-10-24
Miejsce: Sosnowiec
Salon Elektrotechniki Przemysłowej 2019
2019-10-23 - 2019-10-24
Miejsce: Sosnowiec
ENERGETICS 2019 Lubelskie Targi Energetyczne
2019-11-19 - 2019-11-21
Miejsce: Lublin
Targi Light + Building
2020-03-08 - 2020-03-13
Miejsce: Frankfurt

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2019 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce