Udostępnij Udostępnij Udostępnij Udostępnij Print

Bezpieczne zarządzanie magazynem

-- czwartek, 27 wrzesień 2018

Wzrastające oczekiwania konsumentów, którzy korzystają ze smartfonów w praktycznie każdym aspekcie życia, skłoniły sklepy, producentów i firmy logistyczne do opracowywania rozwiązań opartych na technologiach.

Wyniki badania Zebra „Future of Fulfilment Vision Study” pokazują, że znaczna większość ankietowanych (89 proc.) jest zdania, że e-handel napędza potrzebę szybszej realizacji zamówień. Z raportu wynika, że 78 proc. firm logistycznych przewiduje dostawy tego samego dnia do 2023 roku, a 40 proc. deklaruje, że spodziewa się dostawy w ciągu dwóch godzin od zamówienia w perspektywie 10 lat. Badanie wykazało również, że alokacja zapasów, zmniejszenie liczby zamówień podstawowych i efektywność uzupełniania zapasów stanowią dodatkowe utrudnienia dla firm logistycznych związane z dostosowaniem się do handlu wielokanałowego. Aby sprostać wymaganiom dzisiejszych klientów, konieczna jest modernizacja magazynów w celu zwiększenia produktywności i wydajności przedsiębiorstw. Okazuje się, że prowadzący biznes stopniowo rezygnują z systemu Windows na rzecz środowiska Android, który usprawnia pracę magazynu, dostosowując go do sytuacji na rynku.

Magazyn pod opieką Androida

Znany wielu użytkownikom system Android w wersji enterprise to bezpieczna platforma, oferującą narzędzia do zarządzania zabezpieczeniami, które pozwalają działom IT magazynów zapobiegać wyciekom danych i egzekwować przestrzeganie przepisów. Za ich pośrednictwem menedżerowie IT mogą prowadzić konfiguracje sieci i stosować zasady ochrony danych firmowych. Zestaw aplikacji Mobility DNA, który został opracowany przez firmę Zebra w celu uzupełnienia systemu Android OS o funkcjonalności klasy korporacyjnej – aby podnieść poziom bezpieczeństwa. Zawiera unikalny zestaw narzędzi do zarządzania towarami, podnoszenia produktywności i tworzenia oprogramowania. Został zaprojektowany z myślą o łatwiejszej integracji i optymalnej efektywności biznesowej. 

Ataki hakerów i wirusów na smartfony i urządzenia z systemem Android w poprzednich latach doprowadziły do poprawy poziomu bezpieczeństwa oprogramowania. Platforma zapewnia, że urządzenia, dane i aplikacje są bezpieczne poprzez ograniczenie ich wykorzystania i szyfrowanie urządzeń. Ponadto interfejsy API do zarządzania umożliwiają egzekwowanie kontroli zasad w całej flocie urządzeń.

Zalety używania popularnego interfejsu w pracy magazynu

W obliczu wyzwania, jakim jest zakończenie wsparcia dla systemu Windows Mobile i brak jego następcy dla urządzeń magazynowych, Android staje się atrakcyjnym i alternatywnym rozwiązaniem dla biznesu. Przede wszystkim umożliwia elastyczne metody pracy z wieloma istniejącymi systemami logistycznymi bez konieczności ich modyfikacji. Rozwiązania oparte o system Windows Mobile w sposób naturalny będą stopniowo wycofywane z rynku i zastępowane nowocześniejszymi rozwiązaniami opartymi o system operacyjny Android.

Warto pamiętać, że Android jest najczęściej używanym mobilnym systemem operacyjnym na świecie. W dobie wszechobecnej automatyzacji pracownicy magazynu coraz częściej w pracy wykorzystują ekrany dotykowe z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), który jest popularnym systemem wśród urządzań dedykowanym konsumentom, rezygnując przy tym ze sprzętu, który wymaga ręcznego wpisywania długich ciągów liczb czy numerów. Zmiana zwiększa nie tylko produktywność, ale również wpływa na ograniczenie prawdopodobieństwa popełnienia błędu. 

Wprowadzenie do urządzeń dedykowanych biznesowi rozwiązań systemowych opartych na dobrze znanym oprogramowaniu sprawia, że obsługa sprzętu przebiega sprawniej. Wyniki badania Zebra Warehouse 2020 Vision Study obrazują, że kierownicy magazynów spędzają 50 godzin na szkoleniach nowych pracowników, aby osiągnąć maksymalną produktywność. Po wdrożeniu sprzętu opartego na systemie Android szacują, że skrócą ten czas do 36 godzin. Wdrożenie systemu do urządzeń dedykowanych biznesowi może ułatwić szkolenie pracowników, którzy są często zatrudniani przy pracach sezonowych.

Przykładem urządzeń stworzonych z myślą o sprzedawcach detalicznych i logistycznych, centrach dystrybucji, magazynach są komputery mobilne (np. Zebra MC3300). Umożliwiają one zwiększenie wydajności i zarządzanie zapasami. Urządzenie jest wyposażone w duży, czytelny ekran dotykowy, który ułatwia korzystanie z pełnych możliwości systemu operacyjnego Android. Zapewnia przy tym pracownikom funkcjonalności, których potrzebują, aby zoptymalizować czas poznania możliwości sprzętu i zwiększyć wydajność w szybko zmieniającym się środowisku zaplecza i magazynu.

Korzyści płynące z używania systemu Android w urządzeniach mobilnych klasy korporacyjnej pozwalają zwiększyć produktywność i dokładność pracowników w operacjach magazynowych, z solidnym bezpieczeństwem i przyjazną dla użytkownika funkcjonalnością. Pomagają firmom uzyskać przewagę konkurencyjną w obszarach zarządzania zapasami w sposób bardziej wydajny i dokładny, tak aby mogły one wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku i klientów funkcjonujących w realiach gospodarki na żądanie. 

Autor: Jacek Żurowski, Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej


Przeczytaj także

Nowoczesne technologie ułatwiają funkcjonowanie magazynów
Sektor logistyczny czerpie pełnymi garściami z nowoczesnych rozwiań technologicznych, które pozwalają usprawnić funkcjonowanie magazynów, ale nie tylko. Żeby nie być gołosłownym, przywołam dane firmy IDC dotyczące... więcej »
Miasta w symbiozie z naturą
Idea symbio-miast to sposób na wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym na poziomie lokalnym oparty na synergii między różnymi systemami miejskimi. W tym podejściu nie funkcjonują one całkowicie niezależnie od siebie: odpady... więcej »
Huawei prezentuje platformę cyfrową dla miast przyszłości
Podczas tegorocznego Smart City Expo World Congress (SCEWC) w Barcelonie Huawei zaprezentował platformę cyfrową umożliwiającą inteligentny i zrównoważony rozwój smart city. Platformę oparto na innowacyjnych technologiach... więcej »
Daj się oświetlić
Premierowe Targi Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salon Elektrotechniki Przemysłowej zakończone owocnymi kontaktami biznesowymi. Dzięki wsparciu cenionych instytucji w branży i współpracy ze specjalistycznymi mediami targi... więcej »
Raport: Zarządzanie energią w zakładach przemysłowych
Efektywne zarządzanie energią w zakładach przemysłowych jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość kosztów produkcji, zyski przedsiębiorców i konkurencyjność wyrobów czy usług. Zanim jednak zostanie... więcej »
5 prognoz rozwoju inteligentnych magazynów
Magazynowanie obecnie ewoluuje od statycznego komponentu w łańcuchu dostaw w kierunku rozwiązań otwartych na inteligentną transformację. W artykule opisano pięć prognoz dotyczących rozwoju inteligentnych... więcej »
 
Aktualne wydanie

Zobacz także

  •   Wydarzenia  
  •   Katalog  

Wydarzenia

Budma 2019 - Targi Budownictwa i Architektury
2019-02-12 - 2019-02-15
Miejsce: Poznań
Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2019
2019-03-13 - 2019-03-15
Miejsce: Warszawa
Targi Light + Building
2020-03-08 - 2020-03-13
Miejsce: Frankfurt

Katalog

SAR PW Sp. z o.o.
SAR PW Sp. z o.o.
Zwoleńska 97
04-761 Warszawa
tel. 022 615 70 74

Torell Technology sp. z o.o.
Torell Technology sp. z o.o.
Abrahama 18
81-825 Sopot
tel. +48664256060

zobacz wszystkie

SONDA

Jaką część budżetu inwestycyjnego jesteś skłonny przeznaczyć na BMS?

mniej niż 5%
5%
10%
15%
więcej niż 15%


Wydania specjalne

O wydawnictwie   |   Reklama   |   Mapa strony   |   Kontakt   |   Darmowa prenumerata   |   RSS   |   Partnerzy   |   
Copyright © 2003-2018 Trade Media International
zobacz nasze pozostałe strony
Trade Media International Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Control Engineering Polska MSI Polska Inteligentny Budynek Design News Polska Almanach Produkcji w Polsce